W związku z nadchodzącą fuzją Disneya i Foxa, Marvel Studios odzyska prawa do użycia wielu komiksowych postaci. Co dokładnie odzyskał Marvel i jakie ograniczenia pozostały?

 

W ciągu ostatnich lat Marvel Studios odzyskało wiele praw postaci, które sprzedano dawniej innym studiom filmowym, zanim Marvel zdecydował się sam tworzyć filmy. Od dawna Marvel Studios ma prawa filmowe do Iron Mana czy Kapitana Ameryki, a do niektórych postaci jak Daredevil czy Punisher dopiero od kilku lat. Jakie zobowiązania pozostają jednak w stosunku do niektórych postaci?

 

Prawa postaci Marvela sprzed fuzji Disneya z Foxem

 

Zanim dojdzie do ostatecznego połączenia Disneya z Foxem, Marvel musi się liczyć z zobowiązaniami z trzema studiami filmowymi:

20th Century Fox – właściciel praw filmowych do X-Men, Fantastycznej Czwórki, Deadpoola i postaci z nimi powiązanych. Scarlet Witch i Quicksilver należą jednocześnie do Marvela i Foxa, ze względu na ich liczne komiksowe powiązania zarówno z serią X-Men (oryginalnie byli dziećmi Magneto i mutantami) i z Avengers, do których należeli.

Universal Pictures – początkowo Universal posiadał pełne prawa filmowe do Hulka, Namora i postaci z nimi związanych. W ramach licencji wyprodukowali tylko jeden film – Hulk (2003), po czym prawa filmowe do produkcji filmów z licencji Hulka powróciły do Marvela. Universal zachował jednak prawa do dystrybucji tych filmów. Zanim Marvel został przejęty przez Disneya w 2009 roku, Marvel Studios nie posiadało możliwości własnej dystrybucji filmów, więc współpraca z Universal nie była problemem – ktoś w końcu musiał wydać film. W przypadku innych filmów z pierwszej fazy MCU, najczęściej dystrybucją zajmował się Paramount Pictures.

Teraz, kiedy Marvel Studios ma możliwość własnej dystrybucji filmów, solowy film o Hulku lub postaci z nim związanych (takich jak np. She-Hulk) jest praktycznie niemożliwy – Marvelowi nie opłaca się dzielić zarobkami z Universal.

Najbardziej skomplikowaną pod względem praw postacią jest Namor. Podobnie jak w przypadku Hulka, prawa do Namora należały wcześniej do Universal. Według wywiadów z szefem Marvel Studios, Kevinem Feigem i Dyrektorem Kreatywnym Marvel Entertainment, Joe Quesadą, Namor wrócił już do Marvela, ale pozostały pewne nieznane komplikacje. Możemy więc zakładać, że Namor jest w podobnej sytuacji, co Hulk – może być użyty w filmach MCU, ale nie może być tytułową postacią. Może się także okazać, że prawa do solowego filmu o Namorze też są już z Marvel Studios, a komplikacje dotyczą innych zobowiązań. Nikt publicznie nie zna szczegółów, ale jedno jest pewne – Namor przynajmniej w pewnej części wrócił do Marvela.

Sony Pictures – właściciel praw filmowych do Spider-Mana i związanych z nim postaci. Jedyną postacią z ich licencji, której bez żadnych dodatkowych zgód może używać Marvel jest Kingpin, ponieważ jest on tak samo istotny dla Spider-Mana, jak i Daredevila.

Dzięki umowie zawartej w 2015 między Sony Pictures a Marvel Studios, Spider-Man i postacie z nim związane mogą pojawić się w 5 filmach MCU – Wojna bohaterów, Wojna bez granic, Avengers 4 oraz w dwóch (lub trzech wg Toma Hollanda) solowych filmach o Spider-Manie. Występy poszczególnych postaci w konkretnych filmach wybierane są wspólnie przez Marvela i Sony. Postacie te nie mogą pojawiać się w żadnych innych filmach MCU, poza tymi pięcioma uwzględnionymi w umowie.

Sony wciąż może używać postaci z tej licencji w swoich własnych filmach poza MCU, ponieważ posiada pełnię władz produkcyjnych i dystrybucyjnych, a występ tych postaci w MCU jest efektem ich wypożyczenia Marvelowi w ramach umowy – i niech ta umowa rozszerzy się na kolejne fazy MCU.

 

Prawa postaci Marvela po fuzji Disneya z Foxem

 

Do fuzji dojdzie między początkiem a połową 2019 roku. Marvel Studios uzyska pełnię praw filmowych do X-Men, Fantastycznej Czwórki, Deadpoola i postaci z nimi związanych. Zobowiązania wobec Universal i Sony pozostają takie same.

 

Podsumowując: W MCU wystąpić mogą wszystkie postaci Marvela, pod warunkiem zgody Sony. Solowego filmu nie może otrzymać Hulk, She-Hulk, postacie z nimi powiązane oraz prawdopodobnie Namor. Jedyną pewną postacią, która nie może otrzymać solowego filmu i nigdy takiego nie otrzymała jest zatem She-Hulk. Są oczywiście inne postacie drugoplanowe z licencji Hulka, których dotyczą te same prawa, jednak poza She-Hulk i samym Hulkiem prawdopodobnie nikt nie miałby szansy na ważniejszą rolę.

 

Marvel TV a prawa do postaci

Seriale należące do Marvel Cinematic Universe podlegają podobnym zobowiązaniom. Też muszą czekać na sfinalizowanie umowy Disneya z Foxem, żeby użyć X-Men, Fantastycznej Czwórki itd. Też nie mogą używać postaci związanych ze Spider-Manem, bo umowa z Sony nie dotyczyła seriali (jak i większości filmów). Nie obowiązuje tu jednak własność praw dystrybucyjnych Universal Pictures – postacie z licencji Hulka i (prawdopodobnie) Namor mogłyby otrzymać solowy serial. Potwierdzają to dawne plany na stworzenie solowego serialu o przeszłości Bruce’a Bannera. Postacie takie jak She-Hulk mogłyby być zatem głównymi gwiazdami seriali. Inną sprawą są oczywiście możliwości budżetowe seriali.

 

Czy pozostałe licencje wrócą do Marvela?

Prawa dystrybucyjne Universal Pictures są prawdopodobnie bezterminowe. Minęło 10 lat od ostatniego filmu o Hulku z ich dystrybucją, także prawa do marki Hulka prawdopodobnie nigdy nie zostaną w pełni odzyskane przez Marvel.

Sony za to aktywnie używa swojej licencji do postaci z marki Spider-Mana. Przynosi im ona duże zyski, więc możemy co najwyżej liczyć na przedłużanie umowy z Marvelem co do występów Pajączka w MCU.