Dzisiaj udziałowcy 21st Century Fox i The Walt Disney Company głosowali nad przejęciem aktyw Foxa, które zakończyło się obustronną zgodą.

 

Przejęcie aktyw Foxa przez Disney zbliża się ku końcowi. Pozostały jedynie niewielkie kroki, zanim zacznie się oficjalne przenoszenie.

 

  • 14. grudnia 2017 Disney pierwszy raz zapowiedział przejęcie Foxa o wartości 52,4 mld dolarów. Już wtedy fuzja zdawała się być pewna ze względu na ówczesny brak konkurencji o zasoby 21st Century Fox.
  • 9. maja 2018 Comcast przebił ofertę Disneya, zagrażając ich przejęciu. Zaoferowano 65 mld dolarów.
  • 20. czerwca 2018 Disney podniósł ofertę do 71,3 mld dolarów, przekraczając możliwości firmy Comcast, która zrezygnowała z licytacji w lipcu.

 

Dziś po zgodzie akcjonariuszy i wcześniejszym poparciu fuzji przez Federalną Komisję Łączności w USA, jedynym ostatnim krokiem zostaje oczyszczenie przez Disney przeszkód w zakresie ochrony konkurencji wśród innych rządów, wliczając w to Unię Europejską i Chiny.

 

Dla Marvela oznacza to powrót licencji Fantastycznej Czwórki i X-Men. Nie należy się jednak spodziewać ich wprowadzenia nawet w przyszłym roku, ponieważ same przenoszenie może potrwać do połowy 2019. roku.

 

Oczywiście Fuzja Disneya i Foxa ma olbrzymie znaczenie poza Marvelem. Disney uzyska prawa do wielu filmów, seriali i marek, ale także dostanie inne własności Foxa, takie jak stacje telewizyjne i udział w Hulu, które stanie się w większości własnością Disneya.

 

Źródło: CBR