Marvel Cinematic Universe to nie tylko filmy, lecz również wiele seriali, rozwijających mniejsze zakątki franczyzy. Dotychczas większość z tych seriali mogliśmy obejrzeć na Showmax. Z końcem stycznia 2019 sytuacja ulegnie jednak zmianie.

 

Showmax należy do południowoafrykańskiego koncernu Naspers, prowadzącego bardzo szeroką działalność z zakresu płatnej telewizji, usług internetowych oraz prasy. Mało kto wie, że Polacy korzystają z usług należących do niego firm już od kilku lat – Naspers jest bowiem od 2007 roku właścicielem GG Network, a od 2008 – Allegro (od 2011 do Grupy Allegro należą też takie serwisy jak OtoMoto, Ceneo, Bankier.pl). W lutym 2017 roku na polski rynek wszedł serwis subskrypcyjny Showmax, który cieszy się podobnie dużą popularnością, co dwa wyżej wspomniane przedsięwzięcia. Mimo to po upływie niespełna dwóch lat, usługa zniknie z Polski. Jest to związane z nową strategią koncernu Naspers, który rezygnuje od 2019 roku z całego sektora rozrywki wideo, do którego należały również inne, zagraniczne serwisy. Celem tego zabiegu jest większe skupienie się na kontynencie afrykańskim. Informację tę podała Magdalena Marzec – communications manager Showmax w Polsce.

 

 

Jak powyższa sytuacja wpłynie na fanów Marvela? Do tej pory na Platformie Showmax była dostępna prawie każda produkcja, nienależąca do Netflixa, czyli:

Agenci T.A.R.C.Z.Y.

 

 

Inhumans

 

 

Cloak and Dagger

 

 

 

Runaways

 

 

 

W ofercie Showmax nie mogliśmy obejrzeć jedynie Agentki Carter, ponieważ jej emisja zakończyła się jeszcze przed podpisaniem umowy Marvela z tym serwisem streamingowym.

Przed zamknięciem portalu zadebiutuje jeszcze drugi sezon Runaways, jednak nie zobaczymy już kolejnych sezonów Agentów T.A.R.C.Z.Y. i Cloak & Dagger. Decyzja Naspers może wpłynąć również na przyszłe seriale Marvela, takie jak:

New Warriors

 

 

(Przypominamy, że na chwilę obecną nie wiadomo nawet który amerykański serwis wyemituje ten serial, jednak został on już nakręcony i z pewnością wkrótce go ujrzymy.)

oraz być może produkcje Disney+

Loki

 

 

Vision i Scarlet Witch

 

 

 

Zimowy Żołnierz i Falcon

 

 

Nie wiadomo czy serwis Disney+ od początku swego istnienia będzie dostępny w Polsce. Do tej pory spekulowało się, że w pierwszych miesiącach działania nowej platformy Disneya, polskie wersje jej seriali będzie można zobaczyć właśnie na Showmax. Dziś już wiadomo, że to niemożliwe. Gdzie więc Polacy będą mogli obejrzeć 8 wyżej wspomnianych seriali? Czyżby Netflix miał jeszcze bardziej umocnić swój monopol w Polsce i do seriali o członkach drużyny Defenders oraz Punisherze dodać także seriale o bohaterach z innych zakątków MCU? Nie jest to przesądzone, gdyż z powodu konkurencji z nową usługą Disneya, Netflix anulował 4 z 6 swoich seriali Marvela, a w następnym roku najprawdopodobniej anuluje pozostałe 2, lecz w obecnej sytuacji Disney nie miałby innej drogi do wprowadzenia swoich seriali na polski rynek. Pozostają tylko 2 opcje: albo od razu wprowadzić swoją usługę do Polski albo zdecydować się na tymczasową współpracę z Netflixem. Wątpliwe jest podpisanie umowy z HBO GO Polska, ponieważ główny akcjonariusz tej firmy to Time Warner – właściciel konkurencyjnego DC Comics. Nie wiadomo czy korporacje doszłyby do porozumienia. Pewne jest, że bez względu na to którą opcję wybierze Marvel, będzie to rozwiązanie tymczasowe, ponieważ koniec końców polscy widzowie zyskają dostęp do Platformy Disney+. Spekulacji podlega jedynie kilka pierwszych miesięcy działania portalu. W ciągu tych kilku miesięcy równie dobrze możemy być odcięci od legalnych źródeł seriali z nowego serwisu Disneya. Byłoby to rozwiązanie niekorzystne, gdyż stwarza zagrożenie piractwa i tym samym braku zysków, jednak jest to jak najbardziej prawdopodobne. Na więcej informacji pozostaje cierpliwie czekać.

 

Źródło: Magdalena Marzec, Showmax

Źródło grafiki tytułowej: Fakes Forge