Jak oglądać MCU?

W skład Marvel Cinematic Universe wchodzi wiele filmów, seriali, komiksów i mniejszych dodatków, które mogą sprawić problem świeżemu fanowi, który ma zamiar obejrzeć i przeczytać dokładnie wszystko. Poniższy poradnik pokaże, w jakiej kolejności zabrać się za wszystkie produkcje.

 

Kilka uwag:

  • Poradnik jest napisany według kolejności wydawania produkcji, nie chronologii wewnątrz uniwersum. Taki sposób oglądania jest zalecany, ponieważ pomimo tego, że Captain America: Pierwsze starcie dzieje się podczas II wojny światowej, to jest piątym z kolei filmem MCU i w ostatniej scenie widz ma już wiedzieć, kim jest ten pirat, który się wtedy pojawia.
  • Niektóre elementy są przeniesione w czasie dla wygody oglądania. Najczęściej bliskie premiery, które są z różnych kategorii (film/serial/one-shot/komiks), nie nawiązują do siebie i nie ma sensu oglądanie na zmianę po jednym odcinku Runaways Agentów T.A.R.C.Z.Y., albo robienia przerwy w serialu na jeden komiks. Poszczególne przypadki będą wyjaśnione.
  • Poza filmami, serialami, one-shotami i komiksami w skład MCU wchodziły jeszcze filmiki na YouTube z serii “WHIH Newsfront”. Były to wiadomości osadzone w Kinowym Uniwersum Marvela, komentujące wydarzenia z filmów, wydane jako promocja Ant-Mana Kapitana Ameryki: Wojny bohaterów. Filmiki zostały jakiś czas temu zdjęte z YouTube i ciężko je znaleźć, ale był to raczej smaczek dla fanów, niż poważna część uniwersum. Ciekawi mogą poszukać ich na fanowskich kanałach, gdzie prawdopodobnie będą i tak szybko usuwane przez Disney.
  • Daty wydania są premierami w USA. Jest to istotne głównie przy odcinkach nawiązujących Agentów. W przypadku komiksów data wydania będzie datą premiery pierwszego numeru.
  • Istnieją 2 rodzaje komiksów w MCU: prologi i adaptacje. Prologi są nowymi historiami, a adaptacje zwyczajnym przerysowaniem filmu na papier, nie wnoszącym żadnych nowych wątków. Adaptacje nie są umieszczone w liście, ale są wymienione na ostatniej stronie.

 

Pytania co do samego MCU:

  • Czy czytanie komiksów nawiązujących jest konieczne? Czy wnoszą coś one do fabuły? – Najczęściej nie. Większość komiksów jest krótkimi historiami, które mają po prostu nawiązać do filmu. Nigdy na nic nie wpływają, jednak czasami wyjaśniają i kończą bardzo poboczne wątki. Najczęściej są prologami danego filmu. Mowa oczywiście o komiksach osadzonych w MCU, które nie mają związku ze standardowymi komiksami Marvela. Komiksy Infinite Comic to cyfrowe, jednonumerowe komiksy.
  • A seriale? – Jedynym serialem, który bezpośrednio odnosi się do bieżących wydarzeń z filmów są Agenci T.A.R.C.Z.Y., dlatego w ich przypadku należy robić przerwy na filmy. Mocno powiązana z filmami jest jeszcze Agentka Carter. W pozostałych serialach nawiązania do filmów kończą się na wzmiankach lub easter eggach. Często łączą się jednak same ze sobą, zwłaszcza seriale z jednej platformy.
  • Czym są one-shoty? – Są to krótkometrażowe filmy, które były dodawane jako bonus w wydaniach filmów na Blu-Ray. Nawiązują do wydarzeń z poprzednich filmów. Niektóre są zabawnymi historyjkami, inne kończą ważne wątki.

 

Pierwsza kolumna to FILM, druga – ONE-SHOT, trzecia – SERIAL, czwarta – KOMIKS.

 

A więc zaczynajmy:

 

Iron Man

2 maja 2008

 

Incredible Hulk

13 czerwca 2008

ENG: The Incredible Hulk

 

Iron Man 2: Agents of S.H.I.E.L.D.

23 kwietnia 2010

Składa się z trzech numerów: Iron Man 2: Nick Fury: Director of S.H.I.E.L.D., Iron Man 2: Phil Coulson: Agent of S.H.I.E.L.D. oraz Iron Man 2: Black Widow: Agent of S.H.I.E.L.D..

 

Iron Man 2: Public Identity

28 kwietnia 2010

Zawiera 3 numery.

 

Iron Man 2

7 maja 2010

Captain America: First Vengeance

6 lutego 2011


Zawiera 8 numerów

 

Thor

6 maja 2011

 

The Consultant

13 września 2011

 

Dodatek do wydania Blu-Ray Thora.

 

Captain America: Pierwsze starcie

22 lipca 2011

ENG: Captain America: The First Avenger

 

A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer

25 października 2011

Dodatek do wydania Blu-Ray filmu Captain America: Pierwsze starcie.

 

The Avengers Prelude: Fury’s Big Week

5 lutego 2012

Zawiera 8 numerów.

 

The Avengers Prelude: Black Widow Strikes

2 maja 2012

Zawiera 3 numery.

 

Avengers

4 maja 2012

ENG: The Avengers

 

Item 47

25 września 2012

Dodatek do wydania Blu-Ray Avengers.

Kolejna →

 

Strony: [-2-] [-3-] [-4-] [-5-] [-6-]