Po miesiącach niepewności, showrunner Helstrom ostatecznie potwierdził, że serial nie będzie powiązany z MCU, pomimo bycia produkcją Marvel Television.

Marvel Television tworzyło seriale osadzone w MCU – uniwersum, którego podstawą są filmy produkcji Marvel Studios. Wszystkie seriale studia telewizyjnego zostały anulowane po przejęciu Marvel Entertainment (a w tym Marvel Television) przez szefa niezależnego od niego Marvel Studios, Kevina Feige’ego. Tym samym przyszłe produkcje Kinowego Uniwersum Marvela powstawać będą pod jednym szyldem. Ostatnimi serialami wydanymi przez Marvel Television miały być siódmy sezon Agentów T.A.R.C.Z.Y., zakończony w sierpniu i Helstrom, którego premiera odbędzie się pod koniec tego miesiąca. Okazuje się jednak, że koniec Marvel TV w MCU jest już za nami.

Showrunner serialu, Paul Zbyszewski, potwierdził w ostatnim wywiadzie, że Helstrom nie jest powiązany z MCU i jest swoją “własną, oddzielną rzeczą”. Jest to ciekawy obrót spraw ze względu na fakt, że Helstrom miał być pierwszym serialem z serii Adventures into Fear na platformie Hulu, w której skład miał wchodzić również Ghost Rider – ten, którego znamy z Agentów T.A.R.C.Z.Y., a których udział w MCU potwierdza szef Marvel Studios. Po anulacji Ghost Ridera i reszty przyszłych projektów zdecydowano się najwyraźniej na wyłączenie Helstrom z MCU – być może ze względu na bycie początkiem serii, która nigdy w całości nie powstanie, a może ze względu na nadchodzący start seriali produkowanych przez Marvel Studios na platformie Disney+ silnie osadzonych w MCU, przez co firma nie chce “przyznawać się” do produkcji starej gwardii – w końcu z serialu usunięto nawet logo Marvela.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Marvel Television tworzy serial poza MCU – we współpracy z 20th Century Fox powstały seriale Legion i The Gifted. Spowodowane to było jednak faktem, że prawa filmowe do X-Men i mutantów należały właśnie do Foxa, a do stworzenia seriali potrzebna była współpraca obu studiów.

Oznacza to, że ostatnią produkcją Marvel Television osadzoną w MCU jest siódmy sezon Agentów T.A.R.C.Z.Y. Era Marvel TV w MCU zakończyła się zatem tak, jak się zaczęła – pierwszym serialem MCU byli właśnie Agenci T.A.R.C.Z.Y., których pierwszy sezon zadebiutował w 2013 roku.

Premiera Helstrom już jutro, 16 października na platformie Hulu. Serial ma obecnie 38% pozytywnych recenzji na portalu Rotten Tomatoes. Helstrom nie będzie dostępny do obejrzenia w Polsce.

Źródła: FanboyFactor, Rotten Tomatoes