Pierwszy sezon Iron Fista został okrzyknięty pierwszą wpadką MCU. Zebrał bardzo wiele negatywnych recenzji zarówno krytyków, jak i zwykłych widzów. Drugi sezon wypadł wyraźnie lepiej, został przyjęty przez widzów cieplej, zyskał pewne grono fanów. Mimo wszystko Netflix zdecydował o anulowaniu serialu. Trzeciego sezonu już nie zobaczymy.

 

Serwis Deadline poinformował, że nie zobaczymy już przygód Danny’ego Randa w jego solowym serialu. Może się to wydawać zaskakujące po poprawie drugiego sezonu, jednak prawdopodobnie zadecydowała oglądalność, która mogła ucierpieć ze względu na negatywny odbiór pierwszego sezonu. W drugim sezonie zmieniono showrunnera na Ravena Metznera, który jest fanem komiksów o Nieśmiertelnym Obrońcy K’un-Lun. Metzner sprawdził się lepiej niż Scott Buck, drugi sezon faktycznie został odebrany pozytywniej, jednak najwyraźniej wciąż niewystarczająco.

 

Do drugiego sezonu Iron Fista mieliśmy szansę nastawić się pozytywnie już podczas oglądaniu Luke’a Cage’a. Widzowie chwalili charakter Danny’ego i jego relacje z Cage’em. W drugim sezonie faktycznie nastąpiła poprawa odbioru postaci Randa, jednakże to głównie postacie drugo i trzecioplanowe zyskiwały największe pochwały. Być może właśnie niewystarczająca sympatia dla Danny’ego przeważyła zdanie Netflixa w stosunku do anulacji.

 

Deadline podkreśla jednak, że “Nieśmiertelny Iron Fist będzie żyć dalej“. Podobne obietnice sugeruje oficjalny post na Facebooku “Marvel’s Iron Fist”, który podaje, że “Opowieść nigdy się nie kończy”. Podano również informację, że historia Danny’ego Randa i Colleen Wing może być kontynuowana na innych platformach, a konkretnie na nowej platformie streamingowej Disneya, na którą szykowane są już seriale o Lokim i Scarlet Witch. “Słyszałem, że pomimo tego, że Marvel chciał kontynuować Iron Fista na Netflixie, platforma Disneya rozważa pomysł jego odnowienia, ponieważ sprzyja to serialom typu Star Wars Jona Favreau”.

 

 

Seriale platformy Disneya mają mieć budżet na poziomie produkcji filmowych. Jeśli Iron Fist rzeczywiście tam trafi, może to pomóc w odbiorze istotnych dla postaci elementów, których zabrakło w poprzednich sezonach, takich jak smok Shou-Lao czy całe K’un-Lun. Przeniesienie serialu na platformę Disneya oznacza jednak rezygnację z kategorii wiekowej dla dorosłych, co wynika z poprzednich decyzji firmy. Kompromisem może okazać się również platforma Hulu, która po przejęciu aktyw 21st Century Fox będzie w większości należeć do Disneya. Tam firma planuje umieszczać seriale z kategorią wiekową od 18 lat.

 

Po drugim sezonie wiele wątków zakończyło się cliffhangerem. Nie znamy kontynuacji przygód Danny’ego Randa i Colleen Wing oraz postaci drugoplanowych jak Warda Meachuma i Mary Walker. Pomimo anulowania trzeciego sezonu i braku gwarancji przedłużenia go na platformie Disneya, postacie te mogą wciąż pojawiać się w innych serialach Netflixa należących do MCU. Sama postać Mary ma wielki potencjał, będąc komiksową antagonistką Daredevila i posiadając przeszłość nawiązującą do filmu Avengers: Czas Ultrona. Być może Mary pojawi się w kolejnych sezonach Daredevila, Luke’a Cage’a, Jessiki Jones, Punishera czy nawet Defenders. Sam Danny również może pozostać postacią drugoplanową w tychże serialach, bądź stanowić część głównej drużyny – Jeph Loeb przyznał, że codziennie proszony jest o serial Heroes for Hire, adaptację komiksowej, dwuosobowej drużyny – Luke’a Cage’a i Iron Fista.

 

Mimo wad serialu, jego anulacja przez Netflixa może dziwić. Po decyzji Disneya o starcie z nową platformą streamingową, zabroniono Netflixowi kręcenia nowych seriali z udziałem postaci z MCU, pozostawiając resztę w rękach Disneya. Netflix pozostał jednak z 6 serialami Marvela i możliwymi ich spin-offami. Rezygnacja z Iron Fista może osłabić pozycję Netflixa od strony fanów Marvela i komiksów ogółem. Zagrożeniem dla obecnej silnej pozycji Netflixa jest także nadchodzący start platformy Disneya i rozwój obecnych, takich jak Hulu i Amazon Prime. Z drugiej strony, Netflix może chcieć odciąć się od różnie odbieranego Iron Fista i postawić na jakość pozostałych seriali. 

 

Pozostaje nam tylko czekać, aby przekonać się, co niesie przyszłość dla Netflixa. 19. października zadebiutuje 3. sezon Daredevila, a wkrótce dołączą kolejne sezonu Punishera i Jessiki Jones. Nie ogłoszono jeszcze decyzji w sprawie kolejnego sezonu Luke’a Cage’a,

 

 Źródło: Deadline