Po anulowaniu Iron Fista i Luke’a Cage’a na Netflix, fani zastanawiali się nad przyczyną tych decyzji. Mówiło się m.in. o konfliktach z Disneyem, jednakże anulowanie może być związane po prostu z dużym spadkiem popularności tych seriali.

 

Tydzień po anulowaniu Iron Fista, ten sam los spotkał Luke’a Cage’a. Oba seriale zostały anulowane po drugim sezonie i nie doczekają się kontynuacji. Jako jedną z przyczyn podawano konflikty kreatywne na linii Marvel-Netflix dotyczące długości sezonów. Prawdopodobną opcją mogłaby być chęć całkowitej rezygnacji z Netflixa przez Disney, który wkrótce otwiera własną platformę, choć ostateczna decyzja o produkcji kolejnych sezonów należy do Netflixa.

 

Według ostatnich statystyk Business Insider, zainteresowanie Iron Fistem i Luke’iem Cage’em drastycznie spadło przy premierze ich drugich sezonów. Statystyki te obejmują aktywność ludzi w Internecie, a więc przede wszystkim biorą się z wpisów na Twitterze, Facebooku i innych stronach. Netflix nie podaje oficjalnych danych dotyczących oglądalności, ale zainteresowanie w mediach społecznościowych może być blisko z nią związane, zwłaszcza w przypadku seriali internetowych.

Drugie i kolejne sezony zawsze charakteryzują się mniejszą aktywnością w mediach. Sam debiut serialu jest zazwyczaj największym dla niego wydarzeniem. Według statystyk, zainteresowanie drugimi sezonami dwóch anulowanych seriali Marvela było znacznie niższe, niż w przypadku Jessiki Jones Daredevila. Jessica odnotowała niewielki spadek w drugim sezonie, za to w przypadku Daredevila spadek był znikomy. Statystyki trzeciego sezonu Daredevila nie są jeszcze kompletne.

 

Pokazuje to, że pomimo możliwych konfliktów między firmami i ich planami, największą rolę mógł odegrać wielki spadek oglądalności. Produkcja trzecich sezonów Iron Fista Luke’a Cage’a mogłaby się zwyczajnie nie opłacać Netflixowi.

 

Fani wciąż liczą jednak na powstanie serialu Heroes for Hire, który w komiksach był dwuosobową drużyną składającą się z właśnie duetu Iron Fista i Cage’a. Nawet okoliczności powstania komiksu były podobne do sytuacji dzisiejszych seriali – komiksy o Iron Fist’cie i Luke’u Cage’u nie sprzedawały się wystarczająco dobrze, żeby kontynuować ich solowe serie.

 

Jessica Jones otrzyma wkrótce swój trzeci sezon. Showrunnerka serialu zapowiedziała jednak, że odejdzie po skończeniu sezonu. Nie wiadomo, czy powstanie zatem kolejny sezon Jessiki, choć zmiany showrunnerów w przypadku seriali na Netflix są częste. Nieznany jest również los Daredevila. Trzeci sezon ma bardzo pozytywne recenzje i reakcje ze strony fanów, lecz nie wiadomo, czy producenci nie chcą zakończyć historii na trzech sezonach.

 

Wkrótce drugi sezon otrzyma również Punisher. Pomimo mieszanych recenzji ze strony krytyków, serial został bardzo ciepło przyjęty ze strony widzów. Nieznany jest los Punishera po jego drugim sezonie.

 

Źródło: Business Insider